Organizační podmínky

HARMONOGRAM školního roku 2019/2020 naleznete ZDE.


Ráno v 8 hodin se scházíme před jurtou u zámku v Měšicích. Celý den (kromě oběda a spinkání) trávíme venku, pokud to počasí dovolí.  V zimě obědváme i svačíme ve vytápěné jurtě, po obědě zde odpočíváme při vyprávění nebo čtení pohádky.

Skupinku vždy doprovází dva průvodci, minimálně jeden z nich je pedagog. Venku jsou dva průvodci nutností, zároveň je tím zaručen individuální přístup každému dítěti.

holčičí řetěz

V případě zájmu se rodič může při první návštěvě zúčastnit části nebo celého dopoledne s dítětem. Vždy je třeba se předem domluvit, aby takto byl přítomen 1 maximálně 2 rodiče, aby nebyla narušena pohoda skupiny dětí s průvodci.


Z našich zkušeností, (a stejné zkušenosti uvádějí i výzkumy z dlouhodobě fungujících lesních školek pro děti v ČR i zahraničí) vyplývá: Děti, které mají možnost pravidelně pobývat venku, jsou zdravější a fyzicky i psychicky odolnější, jejich fantazie je rozvinutější, lépe se sociálně zapojují. Myšlenka lesních mateřských škol pro děti, kterou jsme se při zakládání klubu STROMEČEK inspirovali, k nám do České republiky přišla ze skandinávských zemí, kde fungují již desítky let. Klimatické podmínky v těchto zemích jsou náročnější než u nás a přesto: děti, které se postupně pobytu venku od ranného dětství přivykají, hru venku vnímají jako přirozenou a prostě BÝT VENKU MILUJÍ :-)

Čím děti pro pobyt v lesní školce vybavit?

  • Pevné boty podle počasí (v chladných a vlhkých dnech nejlépe s membránou)
  • Vhodné oblečení (v chladných měsících termoprádlo, nepromokavá vrchní vrstva)
  • Batůžek s vlastní svačinkou, pitím, podložkou na sezení a náhradními ponožkami/punčoškami, kapesníky.

Základní doporučení pro vybavení dítěte podrobněji: ke stažení v pdf.

Pokud jsou děti v suchu, dobře vyspinkané a najedené, mají přiměřený pohyb, tak pobyt venku snáší velmi dobře. Otevírá se nám široký prostor pro množství aktivit, kterým se děti mohou venku věnovat.

Haromonogram dne:

 

8:00     příchod dětí do 8:30, průvodci vítají rodiče a děti podáním ruky

8:30     přesun do terénu, komunitní kruh, řízená činnost  dle pogramu, volná hra

09:45   svačina na zvoleném místě dle situace, v zimě v jurtě

10:00   řízená činnost  dle pogramu, volná hra

11:45   příprava na oběd, oběd

12:45   předání dětí, které odcházejí po obědě, rodičům

13:00   příprava k odpolednímu odpočinku, pohádka, odpočinek.  Menší děti usnou a větší děti mají,  po krátkém odpočinku, možnost klidové samostatné činnosti.

14:45   svačina

15:00   odpolední volná hra, vyzvedávání dětí rodiči

16:00   školka končí svůj den

 

Lesní mateřská škola je otevřen od pondělí do pátku 8:00 do 16:00, kromě svátků a letních prázdnin